Jak przygotować się na wizytę u psychologa?

Przed Tobą pierwsza wizyta u psychologa, a w związku z nią wiele pytań i wątpliwości… Jak najlepiej naszykować się na pierwsze spotkanie z psychologiem?

 

Prawdopodobnie rozważasz wizytę u psychologa z powodu problemów, trudności, silnie odczuwanych emocji. Podjęcie decyzji o umówieniu się na spotkanie jest ważnym krokiem. 

 

Na początek warto wyjaśnić, jaka jest różnica pomiędzy psychologiem, psychoterapeutą a psychiatrą. 

 

PSYCHOLOG – to absolwent 5-letnich studiów. Współcześnie, psychologowie kształcą się w dwóch obszarach: klinicznym i biznesowym. Psychologowie udzielają wsparcia, oferują konsultacje w wybranych przez siebie dziedzinach, w których najczęściej się doszkalają oraz diagnozują. Psychologowie wydają również opinie.  

 

PSYCHOTERAPEUTA – to uczestnik bądź absolwent 4-letniego, pełnego szkolenia psychoterapeutycznego. Psychoterapeuta pracuje w wybranym nurcie terapeutycznym (najpopularniejsze to: poznawczo – behawioralny, psychodynamiczny, humanistyczny i systemowy). Jego praca opiera się o koncepcję danego nurtu terapeutycznego – prowadzi diagnozę i terapię w oparciu o tę koncepcję. Psychoterapeuta może, ale nie musi być psychologiem. 

 

PSYCHIATRA – przede wszystkim jest lekarzem. W odróżnieniu od psychologa i psychoterapeuty jest upoważniony do wypisywania leków na receptę. Wystawia również zaświadczenia lekarskie, niezbędne w niektórych przypadkach. 

 

Na początek, upewnij się, że wybrałeś właściwego specjalistę. 

 

Jeśli nadchodzące spotkanie powoduje u Ciebie stres, możesz się do niego przygotować. 

 

Zacznij od zastanowienia się, jaki jest główny powód konsultacji z psychologiem. Czasem, może on nie być konkretny – mogą to być po prostu silnie odczuwane emocje. W trakcie konsultacji psycholog zada Ci szereg pytań i wspólnie z Tobą spróbuje ustalić przyczynę Twoich problemów. Jeśli chcesz (nie jest to obowiązkowe), możesz spróbować wypisać rzeczy, które Cię martwią. 

 

W dalszych krokach, razem z psychologiem spróbujesz ustalić cele kolejnych spotkań. Ustalisz również, po czym rozpoznasz, że czujesz się lepiej – kiedy nastąpi ten moment, w którym poczujesz ulgę

 

W trakcie sesji, warto byś zastanowił się czy czujesz się komfortowo w relacji z wybranym specjalistą. Oczywiście – pierwsze spotkanie może powodować napięcie i stres, chodzi o to, byś odpowiedział sobie na pytanie, czy jest w Tobie przestrzeń na zaufanie tej osobie i podzielenie się z nią swoimi odczuciami. 

 

O co może Cię zapytać psycholog?

  • Jaka jest przyczyna Twojego przyjścia na spotkanie?
  • Jakie emocje odczuwałeś w ostatnim czasie?
  • Jak wygląda Twoja sytuacja partnerska i rodzinna?
  • Od kiedy doświadczasz objawów? Czy wiążą się one z konkretnymi wydarzeniami?
  • Jak radziłeś sobie w przeszłości z trudnościami?
  • Czy korzystałeś już kiedyś z pomocy psychologa, psychoterapeuty bądź psychiatry (jeśli tak, w jakim nurcie, jakie leki i na jaki okres czasu Ci zalecono, jak czułeś się po zakończeniu procesu leczenia)?
  • I wiele innych pytań, które będą dotyczyły Twoich emocji, odczuć, nastroju, ważnych wydarzeń w Twoim życiu, a jeśli będzie potrzeba – cofnie się również do okresu dzieciństwa i dorastania. 

 

Nie wahaj się zapytać specjalisty o jego kwalifikacje, o stosowane metody pracy i doświadczenie. 

 

Celem pierwszych 2-3 konsultacji będzie ustalenie podstawowych, najważniejszych trudności, jakich doświadczasz i nazwanie ich. W następnych krokach psycholog zaproponuje Ci sposób pracy, który będzie prowadził do rozwiązania problemu. To również czas, w którym rozpocznie się budowa relacji terapeutycznej. W trakcie pierwszych spotkań psycholog będzie zachęcał Cię do mówienia i będzie z uwagą słuchał Twojej historii.  

 

Po tym etapie, psycholog będzie chciał ustalić z Tobą zasady współpracy. Najczęściej nazywa się to kontraktem, w którym określa się: cele pracy, częstotliwość spotkań, zasady płatności, punktualność i odwoływanie/przekładanie spotkań.